İstanbul’un Fethi Filmleri

Hem Türk tarihinde hem de Dünya tarihinde son derece önemli etkileri olan İstanbul’un fethi için filmler çekilmiştir.

İstanbul’un Fethi Filmi

İstanbul’un Fethi ile ilgili ilk film 1951 yapımıdır. Aydın Arakon tarafından yönetilmiştir. Siyah — beyaz olan bu film İstanbul’un fethini konu edinmiştir. Bu konuda çekilen ilk film olduğu için ilgi görmüştür ve tarihsel süreçte de unutulmayan filmler arasında girmiştir.

“İstanbul’un Fethi — Eski Türk Filmi Tek Parça (Restorasyonlu)”

1 saat 53 dakika olan filmde Sami Ayanoğlu, Turan Seyfioğlu, Cahit Irgat gibi oyuncular yer alıyor. Bu filmin maliyeti için o dönem 95 bin lira harcanmıştır. Dönemde filmler için ortalama harcama 25 — 30 bindi. Film için çok iyi yatırımlar yapılmıştır. 1971 yılında tamirden geçen film, bozulmaların olmasına neden olduğundan bozuk sesler sebebi ile yeniden seslendirilmiştir.

Fetih 1453

2012 yılında İstanbul’un Fethini konu alan filmler arasında Fetih 1453 girmiştir. 16 Şubat 2012 yılında vizyona girmiş olan filmin yönetmeni Faruk Aksoy’dur. Oyuncular arasında Devrim Evin, İbrahim Çelikkol, Dilek Serbest gibi oyuncular filmde yer almıştır.

2 saat 40 dakika olan bu film, Aksiyon  — Macera — Dram — Tarihi ve savaş filmleri kategorilerine giriyor. 3 yılda çekimleri tamamlanan film Türkiye’nin dışında Almanya, Amerika, Hollanda, Belçika, Fransa, İngiltere, Avusturya, İsviçre ve Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nde gösterime girmiştir. Fethi konu alan filmler büyük ilgi görmüştür. Sevilerek izlenmiştir.