En güzel Sultan II. Abdülhamid sözlerini sizin için derledik ve size özel güzel görsel şekilde çalışmalar yaptık. En sevdiğiniz ve beğendiğiniz Sultan II. Abdülhamid sözlerinden birini aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Daha fazla konu için diğer sayfalarımız okuyabilirsiniz. Yıldırım Bayezid sözleri veya Fatih Sultan Mehmet sözlerini de okuyabilirsiniz.

İstanbul’u Terk Etmeyin!

Çanakkale Savaşı sırasında oluşabilecek her hangi bir sıkıntılara karşı saltanatı Eskişehir’e taşımaya hazırlanan ve II. Abdülhamid’i de yanında götürmek isteyen Sultan V. Mehmed Reşad’a, : “Ceddim Fatih Hazretleri İstanbul’u alırken, son Bizans İmparatoru şehirden kaçmayı düşünmemiş, ordusu başında ölmüştür. Biz, Bizans imparatorları kadar da mı olamıyoruz ki, şehri bırakmayı düşünüyoruz? Osmanlı Hanedanı İstanbul’u terk ederse bir daha oraya dönemez. Muhterem biraderime söyleyin; İstanbul’dan bir adım bile dışarı atmam” demiştir.

Sultan II. Abdulhamid Sözleri

Sultan II. Abdulhamid Sözleri

Theodore Herzl’e Filistin Cevabı

Yahudilerin lideri olarak görülen Theodore Herzl, Filistin’in kendilerine satılması halinde Osmanlı’nın sileceğini ve Osmanlı ile ilgili bir alıp vereceği olmayacağını belirtmiştir. II. Abdülhamid kendisine: “Bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir!” demiştir.

Dünya Savaşı ile İlgili Sözü

“Kırk yıl şu devletlerin birbirine düşmesini bekledim. Onlar birbirlerine düştü, şimdi ben tahtta değilim.”

Check on Jiji.co.ke Piercing Services in Nairobi Central Best in Kenya. Le meilleur choix au Sénégal https://jiji.sn/audio-and-music-equipment/bluetooth sur jiji.sn

Emanuel Karasu’ya Filistin Cevabı

Selanik Yahudilerinin kökenlerinden olan Osmanlı avukatı ve siyasetçisi olarak bilinen Emanuel Karasu, Sultan II. Abdülhamid’in huzuruna çıkarak, Filistin’de Yahudiler için toprak satın almak istemiştir. Ama daha sözünü bitiremeden “Defol, ey sefil” cevabını almıştır.

İttihatçılar ile İlgili Sözü

Teşkilat-ı Mahsusa’nın kurucu üyelerinden olan Albay Hüsamettin Ertürk’ün “İki Devrin Perde Arkası” (1964) adlı hatıralarında II. Abdülhamid’in 1909 senesinde Selanik sürgünündeyken Debreli Zünnün adlı bir dostuna şöyle söylediğini aktarmaktadır: “Görmüş olacaksınız yüzbaşım! İttihatçılar Turancılık gayretiyle hem Rusya, aynı zamanda İngiltere ile bir Cenk’e girerlerse tanrı göstermesin Osmanlı’nın parçalandığına şahit olacağız. İnşallah böyle bir güç gösterisine girmezler.” Sultan II. Abdülhamid bu endişesi hakkında , ne yazık ki haklı çıkmış ve Osmanlı imparatorluğu birkaç yıl içerisinde dağılmaya başlamıştır.

Sultan II. Abdulhamid Sözleri

Sultan II. Abdulhamid Sözleri

Gafil Değilim

Sultan II. Abdülhamid: “Beni evhamlı sanıyorlardı hayır! Ben sadece gafil değildim, o kadar.” demiştir.

Savaş Hakkında Söyledikleri

Sultan II. Abdülhamid, çoğunlukla barış yanlısı bir padişah olması ile bilinmektedir. Sultan Abdülhamid, savaş hakkında şu sözleri söyler: “Savaş yalnız sınırlarda olmaz. Savaş bir milletin topyekûn ateşe girmesidir. Eğer bu bütünlük sağlanmamışsa zafer tesadüfi, yenilgi kaderdir.” Dediği bilinmektedir.

Abdestsiz Devlet İşi Olur mu?

Mabeyn Başkâtibi Esad Bey’in aktardığına göre, önemli bir evrakın imzası için geceleyin Sultan II. Abdülhamid’in kapısını çaldığında, II. Abdülhamid ona ”Kusura bakmayın beklettim, geleceğinizi biliyordum kapıyı çaldığınızda ben çoktan uyanmıştım. Kapıyı açamadım çünkü abdest alıyordum, ben bugüne kadar devletin hiçbir evrakına abdestsiz imza atmadım.” demiştir.

Sultan II. Abdulhamid Sözleri

Sultan II. Abdulhamid Sözleri

Tahttan İndirilirken Söyledikleri

II. Abdülhamid Han tahttan indirilirken şu sözleri söylemiştir: “33 sene millet ve devletim için, memleketimin selameti için çalıştım. Elimden geldiği kadar hizmet ettim. Hâkimim Allah ve beni muhakeme edecek de Resulullah’tır. Bu memleketi nasıl buldumsa, öylece teslim ediyorum; hiç kimseye bir karış toprak vermedim. Hizmetimi Cenab-ı Hakkın takdirine bırakıyorum. Ne çare ki, düşmanlarım bütün hizmetlerime kara bir çarşaf çekmek istediler ve muvaffak oldular.”

Hakkımı Helal Etmiyorum!

Sultan II. Abdülhamid bir duasında : “Allah’ım helal etmiyorum! Şahsımı değil, milletimi bu hale getirenlere, hakkımı helal etmiyorum! Beni, benim için lif lif yolsalar, cımbız cımbız zerrelerimi koparsalar, sarayımı yaksalar, hanümanımı, hanedanımı söndürseler, çoluğumu gözümün önünde parçalasalar helal ederdim de Sevgilinin (Muhammed) yolunda yürüdüğüm için beni bu hale getiren ve milletimi ateşe atan insanlara hakkımı helal etmem…” demiştir.