Eminim ki hepimiz küpe takan osmanlı padişahını duymuşusuzdur. Peki gerçekten de herhangi bir osmanlı padişahı tarih boyunca yaşadığı sürece küpe takmışmıdır?.

Bu konuda tarihçiler ikiye ayrılmıştır bir kısmı Yavuz Sultan Selim’im küpe taktığını savunurken bir kısmıda böyle bir olayın gerçek olmadığını savunur.

Geçen bir rivayete göre Yavuz Sultan Selim Mısır’ı fethettiği zaman orada çalışan köleleri ziyaret etmiştir. Çiftlikte çalışan erkek kölelerin kulaklarında küpe görünce çiftlik sahibini çağırmış ve neden erkek kölelerin küpe taktıklarını sormuştur. Çiftlik sahibi de ”Sultanım bunlar köle sınıfında oldukları için hür erkeklerden ayırt edilebilmeleri için bu küpeleri takarlar, bu küpeler onların kölelik nişanıdır.” der. Bu cevabı duyunca Yavuz Sultan Selim çiftlik sahibine ” Öyleyse getirin benden kulaklarıma küpe takacağım, bende Allah’ın bir kölesiyim benden iyi köle mi olur.” demiş ve kölelerin arasında bir süre küpe takarak dolaşmıştır.

 

Libros de Autoayuda y Espiritualidad

 

Üstte gördüğünüz resmi bir çok tarihçi Yavuz Sultan Selim olduğunu savunurken bir diğer kısmı da Yavuz Sultan Selim’in süsü ve gösterişi sevmediğin hayatının sadelikten ibaret olduğunu bu resminde Şah İsmail’e ait olduğunu savunur.