İstanbul’un Fethi Kaçıncı Yıl Dönümü?

İstanbul’un Fethi 29 Mayıs 1453’tür. İstanbul’un fethi kaçıncı yıl dönümü kutlandı? Fetih’in üzerinden kaç yıl geçti?

Türk ve Dünya tarihinde önemli etkileri olan İstanbul’un fethi kaçıncı yıl dönümü? 29 Mayıs 1453 fetih tarihi olan İstanbul için 566. Yılı kutlandı. Osmanlı Devleti’ne geçen İstanbul, bir çağ kapatarak yeni bir çağ açtı. Bu tarihi günün anılması, Türk hafızalarına kazınmış olması ise seneler geçse de değişmeyecek. 566 yıl sonra dahi İstanbul’un fethi unutulmuyor.

İstanbul'un Fetih Haritası-1

İstanbul’un Fetih Haritası-1

566.Yıl Dönümü İçin Kutlamalar

İstanbul’un Fethi için kutlamalar yapıldı. Bu zamana kadar unutulmayan ve bu tarihi olay için yapılan kutlamalar, çekilen filmler olan olay her zaman tarihte anılmaya devam edecek. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin çalışmaları devam ediyor. Bu kutlamalara özel gösterimlerin olması, film çekilmesi gibi pek çok girişimden söz ediliyor. Tüm bunlar hem tarihimizi unutmamak hem de yeni nesillere alınan bu zaferleri övünç ile anlatmak içindir. Onların da unutmaması, 566 yıl önce yaşanan bu zaferin ne kadar büyük bir zafer olduğunu göstermek açısından son derece önemlidir.

İstanbul'un Fethi Kaçıncı Yıl Dönümü?

İstanbul’un Fethi Kaçıncı Yıl Dönümü?

İstanbul Valiliği Kutlaması

İstanbul’un fethinin 566.yıl dönümü için İstanbul valisinde de İstanbul’un fethedilmesine dair konuşma yayınlandı. Hem duygusal hem de gerçekleri anımsatan bir konuşma olduğundan başta İstanbullular olmak üzere tüm Türkiye’yi de duygulandırdı.

‘‘Bu gün; nebevi müjdenin ışığında, muzaffer komutan Fatih Sultan Muhammed Han ve şanlı ordusunu kutlu asker yapan büyük zaferin 566. yıldönümü. Sadece Osmanlı ve Bizans Devleti’nin değil; kıtaların, milletlerin, medeniyetlerin, inançların tarihî seyrine de tesir etmiş bu çok yönlü ve etkili feth-i mübini; yeryüzünün merkezi, şehirlerin sultanı, sultanların şehri olan İstanbul’un fethini kutluyoruz. Bizleri bir cihan devleti ve yeryüzü medeniyeti kılan bu fetihle İstanbul; bir ilim, kültür, sanat ticaret, siyaset, başkenti oldu.’’

İstanbul'un Fethi 566. Yıl Dönümü

İstanbul’un Fethi 566. Yıl Dönümü

‘‘Bu duygularla feth-i mübinin 566. yıldönümünü tebrik ediyor, Fatih Sultan Mehmet Han’ı, onun kutlu askerlerini, kahraman ecdadımızı ve tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum.’’

Şeklinde konuşmalar ile Fethin 566 yıl dönümü kutlandı.