Osmanlı İmparatorluğunun Kurucusu Kimdir? Osman Gazi Kimdir?

Osmanlı İmparatorluğunun ilk adımları 1299-1302 yılları arasında Bilecik ’in Söğüt ilçesinde Osman Gazi tarafından kurulmuştur. Osman Gazi ( Osman Bey , I. Osman , Osmancık Gibi isimlerle de bilinmektedir) Osmanlı imparatorluğunun kurucusu ve ilk padişah olarak bilinmektedir.

Çocukları: Pazarlı Bey, Çoban Bey, Hamid Bey, Orhan Bey, Alaeddin Ali Bey, Melik Bey, Savcı Bey, Fatma Hatun

Osman Gazi Kimdir?

Osman Gazi Kimdir?

https://dostavka-byketov.ru Доставка цветов курьером в Новой Ляле.

 

Osman Gazi Kimdir? Osman Gazi Özeti!

1299-1302 yılları arasında Uç beyliğini bırakıp Söğüt ve Domaniç ‘te Osmanlı Beyliği için ilk adımları atmıştır. Daha sonrasında Osmanlı Devleti bağımsızlını ilan etmiştir. Birçok kaynakta 1299 tarihi yazmış olsa da ünlü tarihçi Halil İnancık ‘a göre Osmanlı Devleti bağımsızlığını Koyun Hisar Muharebesinden sonra 1302 yılında kazanmıştır. Osmanlı Devletinin siyasi ve askeri gücü o dönemde Moğol istilalarından kaçan Müslümanlar ile daha da artmıştır. Çöküş döneminde bulunan Doğu Roma İmparatorluğu’ndaki karışıklıkların da etkisiyle kısa müddette Anadolu ve Doğu Roma’nın hâkimi durumuna gelmiştir. Yıl 1301 gösterirken Bursa ‘ya yakın olacak bir yerde Yenişehir’i kurarak buraya saltanat merkezini taşıdı.

Osmanlı Beyliği

Osmanlı Beyliği

Osman Bey, 20 Yıllık Osmanlı Devleti doğuşu süresince toplumsal düzeni sağlamak için ve unvanını korumak için Bitinya bölgesinde ( Bursa, İznik, Bilecik ) bir çok yerel çatışmalara girmek zorunda kalmıştır. Yapılan çatışmalar sırasında gaza yoldaşları olan; Konur Alp, Samsa Çavuş, Aygüt Alp, Akçakoca, Gazi Abdurrahman gibi diğer “Alp” beyleri ve bunların idaresinde olan Akıncı Birliklerinden destek almıştır. Osmanlı Devleti kurucusu Osman Bey ‘e, Ahiler Dinsel moral destekleri vermiştir. Çoğunlukla, Bala Hatun ‘un ( Osman Bey’in Eşi ) babası Eskişehir ahilerinin İtburnu şeyhi olan Şeyh Edabalı devamlı danışmanlık desteği sağlamıştır. Yaptığı fetihler sırasında yardım edenlerini de unutmadı kardeşi Gündüz Bey’e Eskişehir’i; oğlu Orhan Bey’e Sultânönü’nü; Hasan Alp’a Yarhisâr’ı; Şeyh Edebalı’ya Bilecik’i ve Turgut Alp’e İnegöl’ü verdi ve Edebali’nin torunu Alâ’addin’i yanında götürdü.

Osmanlı İmparatorluğu

Osmanlı İmparatorluğu

Tarih 1308 yılını gösteriyordu İlhanlı Hükümdarı olan Ahmed Gazan tarafından Selçuklu Devletine son verildi ve Osmanlı Devleti tamamen bağımsız “özerk” hale geldi. 1313 yılında Harmankaya Hakimi olan Köse Mihal Bey Müslümanlığa geçişi ile Akhisar, Mekece ve Gölpazarı Osmanlı devletinin eline geçti. 1320-1324 yılları arasında pek gözükmeyen aktif olmayan Osman Bey ( Osman Gazi ) “damla illeti” yani gut hastalığı yüzünden tarihçilerin bildirdiklerine göre 1324 yılında Osmanlı devletini oğlu oğlan Orhan Bey’e bıraktı. 1326 yılında Osman Bey ‘in yaşı itibariyle kalp yetmezliği olarak vefat etmiş olduğu bilinmektedir. Diğer Padişahlar kaç yılında nasıl öldüğünü bilmek istiyorsanız diğer makalelerimize bakabilirsiniz.