1453 Tarihi Nedir?

1453 tarihi çok sayıda Türk’ün hafızasına kazındığı gibi, dünya tarihinde de unutulmaz bir tarihtir. Peki, 1453 tarihi nedir?

Evet, aslında en önemlisi 1453 tarihi ile yaşanan Ortaçağ’ın kapanması ve yeni çağın açılmasıdır. Hem dünya tarihini hem de Türk tarihini etkileyen bu olay ile yeni keşiflerin başlaması, dünya üzerinde farklı bir noktaya gelinmesi sağlanmıştır.

İstanbul'un Fethi 1453 Tarihini Önemi

İstanbul’un Fethi 1453 Tarihini Önemi

29 Mayıs 1453 Tarihinde Ne Oldu?

Sonuçları hem dünya tarihi hem de Türk tarihi için son derece önemlidir. Peki, bu tarihte ne oldu? 29 Mayıs 1453 uzun süren bir kuşatmanın tamamlanmasıdır. Yıllarca alınmaya çalışılan İstanbul’un artık Osmanlı Devleti’nin eline geçmesidir. 6 Nisan’da başlayan kuşatma, 29 Mayıs’a kadar sürmüştür. Osmanlı Ordusunun Konstantinopolis için sürdürdüğü mücadelenin zafer ile sonuçlandığı tarihtir. Osmanlı’nın başkenti o gün İstanbul olmuştur. II. Mehmet’in önderliğinde ordunun İstanbul’u Bizans’tan aldığı tarihtir.

İstanbul'un Fethinden Sonra İstanbul Mimarisi

İstanbul’un Fethinden Sonra İstanbul Mimarisi

Pes Edilmeyen Saldırı ile Fetih

İstanbul’un fethi için yapılacak olan saldırıda Bizans önlemlerini çok iyi almıştı. Haliç’e zincir gerilmiş, donanma takviye etmişti. Ayrıca Grejuva ile hem kara hem de deniz savaşında etkili olan savunma araçları da yer alıyordu. Kuşatma için her şey düşünülmüş, askerler, gıdalar, çeşitli ülkelerden takviyeler gibi pek çok şey Osmanlı’ya karşı güçlü duracakları şeklide ayarlanmıştı. İstanbul surları ile savunma planlanmıştı.

1453 İstanbul'un Fethi

1453 İstanbul’un Fethi

Osmanlı Ordusu Saldırısı;

Osmanlı devleti ise ağır toplar ile savaşacaktı. Surlar için 1453 tarihi aslında yeni bir devrimin açıldığını gösterdi. Kimse surların yıkılabileceğine inanmıyordu. Ancak Osmanlı Devleti surları büyük toplar ile yıkarak, surların da asla yıkılmaz olmadığını göstermiş oldu. Tek güllesi 550 kg olan toplar ile saldırı gerçekleşti.

Rumeli Hisar’ı yapıldı. Deniz bağlantısının kesilmesi için Anadolu Hisarı’nın karşısına Rumeli Hisarı yapıldı. İstanbul’un askeri ordusu hakkında ise farklı söylentiler var. 250.000, 160.000, 200.000 asker için kuşatmaya destek olan askerler olduğu biliniyor.

Savaş boyunca alınan bazı yerler oldu. Çekişmeli bir şekilde ilerlendi. Sonrasında ise görüşmeler de oldu. Bizans İstanbul’u vergiye bağlamak istedi. Teslim olmadıkları için saldırı farklı stratejiler ile devam etti. Yer altı savaşı denebilecek lağımcılar ile de mücadele başlatıldı. En son adım ise gemilerin karadan yürütülmesi oldu. Bu sayede Haliç’e gerilen o zincir etkisiz hale getirilmiş oldu. Cenevizlilerden alınan zeytinyağı ile kayganlaştırılan yerler, ağaçların da kesilmesi ile yolların gemilerin geçebileceği bir hale gelmesini sağladı. Sonrasında ise hem topçular hem de donanma ile Bizans Ordu’suna yıkım yaşatılmıştır.

3 Gruba ayrılan ordu ile son hücum;

İstanbul’un fethedildiği son aşama, son hücum II. Sultan Mehmet tarafından ordunun 3 e ayrılması ile başladı. İlk grup Hristiyanlar ve yaşlılar, ikinci grup Müslüman köylüler, üçüncü grup ise yeniçeriydi. Her grup yaklaşık 50.000 askerdi. Güneş doğmadan başlayan bu muharebe bu grupların başarı ile savaşmasıyla sonuçlandı. İstanbul’un fethi tamamlandı.

İstanbul'un Fethi 1453 Tarihi

İstanbul’un Fethi 1453 Tarihi

29 Mayıs 1453 Tarihinden Sonra Neler Değişti?

Hem Türk tarihinde hem de dünya tarihinde değişimler oldu. Dünya tarihi için en önemli sonuç coğrafi keşiflerin başlamasını tetiklemesidir. Ticari yollar Osmanlı Devleti’nin eline geçtikten sonra Avrupalılar yeni arayışlara yöneldi. Orta Çağ’ın kapanıp, Yeni Çağ’ın açılması da önemlidir. 1.000 yıllık Bizans devleti sona ermiştir. Ortodoksların koruma altına alınması, Avrupa’nın dini birliğinin önlenmesi önemli sonuçlar arasındadır. Rönesans hareketinin başlaması da İstanbul’un fethi ile açıklanıyor.

Türk tarihinde yaşananlar ise İstanbul’un başkent olması, ticari açısından önemli bir konuma gelinmesi oldu. Osmanlı Devleti yükseliş dönemine girdi. Karadeniz Akdeniz bağlantı ticari yolları alınmış oldu. Anadolu ve Rumeli toprakları arasında ki tehlike de ortadan kalkmış oldu. İstanbul’un fethi sonrası dünya tarihinde ve Türk tarihinde son derece etkili ve önemli olaylar meydana geldi. Osmanlı devleti ise bu dönemde en refah dönemini yaşadı. Gelişmelerin ardı arkası duraklama dönemine kadar sürdü.