İstanbul’un Fethinden önce, Roma İmparatorluğunun doğu kısmı olarak bilinen Bizans İmparatorluğu M.S. 395 yılında kuruldu.

Bizans imparatorluğu bin yıldan fazla süre ayakta kalmayı başarmış, zengin edebiyat, sanat ve eğitim geleneğine sahip olmuştur. Avrupa ülkeleri ve Asya’dan gelen saldırılar karşısında bir nevi askeri tampon görevi görüyordu. Bizans, İstanbul’un Fethinden sonra birçok maddi ve manevi servet ile tarihe gömüldü. Birçok tarihçi Bizans olmasaydı Avrupa’nın doğu tarafından gelen İslam birliklerine teslim olacağı yönündeydi. Bizans hakkında bilmediğiniz ilginç 10 bilgiyi sizin için derledik daha fazlası için aşağıya yorum bırakabilirsiniz.

Bati ve Doğu Roma İmparatorluğu

Bati ve Doğu Roma İmparatorluğu

1-Batı Roma ve Doğu Roma

Batı Roma M.S. 476 yılında imparatorluğu düşmüştür. Doğu Roma ise günümüzde Bizans İmparatorluğu ismiyle devam etmektedir.

Byzans Aslında Bir Erkek İsmi

Byzans Aslında Bir Erkek İsmi

2-Byzas Bir Erkek İsmi

Megaralı sömürgecilerin lideri ve şehrin kurucusu olarak bilinen “Byzantion”dan aldığı söylenmektedir. Byzantium (Bizans) kelimesi ise Yunanca kökenli olan Byzantion kelimesinin Latince halidir.

Antik Yunan Şehri - Byzantine Empire

Antik Yunan Şehri — Byzantine Empire

3-Antik Yunan Şehri Bizans

Megara’da bulunan Yunan sömürgecileri tarafından M.Ö. 657 kurulmuştur. Şehir, İmparator Constantine tarafından M.S. 330 yılında tekrardan restore edilerek Bizans İmparatorluğunun başkenti olarak ilan edilmiştir. Başkent olduktan sonra Constantinople ismini almıştır.

Мегафон тарифы для корпоративных клиентов отзывы о тарифныи план мегафон svplanet.ru.

Bizans'lılar Tatlılara Çok Düşkünlerdi

Bizans’lılar Tatlılara Çok Düşkünlerdi

4-Bizans Mutfağı “Grekoremen”

Bizans dediğimizde aklımıza bile gelmeyecek bir cümledir aslında Bizans mutfağı. Ama Bizans mutfağına tepeden baktığımızda Yunan ve Roma kültürlerinin birleşimini görebiliriz. Yumurta, Peynir, incir, zeytinyağı, süt, ceviz, badem, armut, elma, bal gibi gıdalar en çok öğütülen gıdalardır diyebiliriz. Hatta Bulgarlar ile bal ticaretini kontrol etmek için savaş bile yaptılar. Çeşitli tatlılar yapmak için bal kullanıyorlardı çünkü o zamanlar şeker yoktu! Ekmek yapmak için gerekli tahıl ise Mısır’dan geliyordu. Yunan kültüründen kalma küçük sebzeler daha çok tüketimdeydi. Kısacana özetlemek gerekirse kendilerine has bir mutfak anlayışları vardı.

Byzantine Saffron

Byzantine Saffron

5-Yemek Yapımında Safran Kullanıyorlardı!

Öncelerden hiçbir halk tarafından kullanılmamış olan soslama çeşitlerini deneyen ilk halk Bizanslılardı. Yapılan kuzu çevirmeyi daha fazla tatlandırabilmek ve güzel kokular sağlayabilmek için biberiyeyi denemişlerdir ve yemek yapımında safranı da ilk Bizanslılar kullanmıştır.

6-Tatlılara Çok Düşkünlerdi

Kendilerinden bile çok sevdikleri bir şey daha var oda tatlılardı. Bizans döneminde çok tüketilen sütlaç, tarçınla veya balla servis ediliyordu ve bu tatlıya adeta âşıklardı. Bunların yanında balla tatlandırılmış ve üstüne kuru üzümle süsleme yapılan grouta gibi tatlıları çok tüketmektedirler. Günümüzde marmelat ve reçel olarak bildiğimiz meyvelerden yapılan organik tatlılar Bizans döneminde oldukça kullanılmaktadır ve bunun yanında gül şekerinin Bizans tarafından ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Byzantion Kitchen - Bizans Mutfağı

Byzantion Kitchen — Bizans Mutfağı

7-Aromalı Şaraplar!

Davla sakızlı, anasonlu, gül ve pelin otu gibi çeşitli malzemeler ile şaraplarına aroma katıyorlardı. Bu şaraplar “Baharatlı Şarap” olarak ta bilinmektedir. Günümüzde Yunanistan’daki vermut, absinhe, mastika’ nın atalarıdır.

8-Esrarengiz Eser Ayasofya!

Bizans’ı büyük bir güce kavuşturan imparator Justinian olarak bilinir. Justinian 527-565 dönemlerinde Doğu Roma İmparatorluğu’nun imparatoru olarak bilinmektedir. Batı İmparatorluğu’nun Afrika, İtalya ve İspanya’da kaybettiği bölgeleri yeniden fethetmiş ve eski Roma kanunlarını tek bir belge üzerinde toplamıştı. Ayasofya; 532-537 yılları arasında Bazillika planlı bir patrik katedrali olarak Justinian tarafından yapıldığı bilinmektedir.

Son Sezar - Justinian Caesar

Son Sezar — Justinian Caesar

9-Son Sezar! (Caesar)

Justinian Caesar (Sezar) unvanını alan son İmparatordur.

Bizans İmparatorluğu - Yunan Ateşi Taktiği

Bizans İmparatorluğu — Yunan Ateşi Taktiği

10-Yunan Ateşi!

Bizans donanması o zamana kadar hiçbir yerde görülmeyen bir sıvı saldırısı kullanacaktı bu sıvı su ile temas ettiği gibi tutuşur ve çok zor söndürülürdü Bizans donanması “Yunan Ateşi” dedikleri bu sıvıları gemilerin burunlarına yerleştirilen büyük sifon borularıyla düşman gemilerine gönderirdi su ile temas ettiği gibi tutuşur düşmanlarını infilak ederdi.